Okolice oczu – jak pielęgnować?

4 lipca 2017

Jak poradzić sobie z kilkoma najczęściej występującymi dolegliwościami skóry wokół oczu?

  1. Pieczenie i zaczerwienienie.

Może być spowodowane różnymi przyczynami: długotrwałym czytaniem, oglądaniem telewizji, praca przy komputerze oraz w wyniku przebywania w zadymionych a nawet zakurzonych pomieszczeniach. Często też pieczenie i zaczerwienienie oczu jest wynikiem uczulenia na kosmetyki kolorowe do makijażu oczu oraz z powodu chorób oczu.

Co zrobić, aby zlikwidować pieczenie lub świąd?

Kompresy

Najbardziej praktyczne i proste to kompresy z herbatki rumiankowej, miętowej lub z kopru włoskiego. Zalewamy taki woreczek zioła wrzątkiem i ciepłe nakładamy na oczy.

Czemu rumianek?

Jest źródłem flawonoidów, karotenów, śluzów. Zawiera również olejek eteryczny wykazujący działanie przeciwbakteryjne. Dlatego też ekstrakty z rumianku działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie a na skórę wokół oczu, delikatnie regulująco.

Kompresy z kopru włoskiego nawilżają, zmiękczają, łagodzą, odżywiają i działają ochronnie.

Dobre połączenie stanowi macerat z gardenii taitańskiej w oleju koprowym.

  1. Opuchlizna powiek

Powstaje w wyniku gromadzenia się wody w tkankach, na skutek przemęczenia oraz nadmiaru soli w pożywieniu,

Jeśli powieki są stale opuchnięte, może być to objaw zaburzenia krążenia lub schorzenie nerek. Wtedy należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Doraźnie dobrze się sprawdzi kostka lodu owinięta w kilka warstw gazy, plaster ogórka lub awokado z lodówki.

  1. Obwódki pod oczami

Dlaczego powstają?
Z powodu braku snu, niewłaściwego odżywiania się, wyczerpania organizmu lub choroby, braku żelaza, witamin, jako wynik nerwowości, zakłócenia procesu usuwania zanieczyszczeń z organizmu lub w wyniku skłonności genetycznych. Jako cecha wrodzona, skóra jest cienka, delikatna, z prześwitującymi naczynkami, które dodatkowo przyciemniają obwódki pod oczami.

Co zrobić z obwódkami pod oczami?

Wysypiać się, więcej czasu przeznaczyć na wypoczynek oraz zmienić dietę na bardziej obfitującą w witaminy.
Dobrze się sprawdzą kremy z arniką (powoduje bladnięcie naczynek krwionośnych), z kasztanowca zwyczajnego i miłorzębu japońskiego. Rośliny te uszczelniają naczynia dzięki zawartości flawonoidów (trójterpeny i kumaryna).

Dla lepszego samopoczucia, warto zastosować preparaty kamuflujące.

W domu należy pić wodę z cytryną i miodem (rozrzedzić przegotowaną chłodną wodą) oraz zastosować kompresy z czarnej herbaty. Ekstrakt z czarnej herbaty zawiera garbniki, czyli substancje ściągające, tonizujące i łagodzące) oraz kofeinę, która poprawia lokalne krążenie krwi, co zmniejsza sińce i obrzęki).

W gabinecie kosmetycznym wykonuje się zabiegi drenażu limfatycznego.

Inne rośliny, powodujące uszczelnienie ścian naczyń krwionośnych, przywrócenie elastyczności znormalizowania przepuszczalności, to rośliny o działaniu przeciwobrzękowym, tj.: kasztanowiec, nagietek, bluszcz zwyczajny, kwiat lipy i arnika.

Kwiat lipy jest bogaty w śluzy i flawonoidy, zmiękcza naskórek i poprawia krążenie skóry.

CIEKAWOSTKA
Jakiś czas temu, lekarze z Ameryki odkryli, że ciemne obwódki pod oczami mogą mieć związek z alergią na pleśniowy, malutki grzybek, który unosi się w pyle dużych miast. Niewidoczny, przenika do śluzówki nosa i zatok, powodując jej puchnięcie i przez to częściowo blokuje krwiobieg twarzy. Ciemnoczerwona krew, która ma problem z odpływem, uzewnętrznia się w postaci ciemnych sińców. Po dłuższym czasie styczności z tym grzybkiem, mogą utworzyć się specyficzne „worki” pod oczami.

  1. Opuchnięcie powieki dolnej

Powstaje najczęściej w wyniku wyczerpania nerwowego, zaburzeniami krążenia lub chorobą nerek. Opuchlizny powstają w wyniku zastojów limfy lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej, która zaczyna opadać, gdy zmniejsza się elastyczność skóry.

W przypadku, gdy, zaburzeń chorobowych brak, należy poświęcić trochę więcej czasu na regenerację psychofizyczną oraz zastosować zioła napinające, wygładzające, oczyszczające skórę i zmniejszające nadmiar tkanki tłuszczowej w tkance łącznej. Do ziół tych należą: wyciągi z przywrotnika, bluszczu i skrzypu.

Zewnętrznie dobrze się sprawdzą kompres z kwiatów lipy i świetlika lekarskiego.

Garść suszonych ziół należy zalać 0,5 litra wody. W przypadku świetlika wystarczy 0,5 łyżeczki suszu na filiżankę wody. Susz nie powinien naciągać dłużej niż 2 minuty.

  1. Zmarszczki w kącikach zewnętrznych oczu, tzw. kurze łapki

Jest to pierwsza oznaka starzenia lub efekt stałego obciążenia wokół oczu. Pierwsze kurze łapki mogą być zaobserwowane już ok. 25 roku życia, szczególnie u kobiet, które niedostatecznie chronią skórę przed Słońcem. Produkty pielęgnacyjne pozwalają zachować elastyczność włókien kolagenowych.

Najlepszy środek na uniknięcie kurzych łapek to dobre okulary przeciwsłoneczne.

Co należy zrobić, aby właściwie pielęgnować skórę wokół oczu?

– unikanie zmęczenia

– usuwanie sińców i worków pod oczami

– zapobieganie stanom zapalnym powiek

– przywracanie równowagi hydrolipidowej

– zapobiegać powstawaniu zmarszczek i ich wygładzanie

Co zrobić, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki pod oczami?

Kompresy z herbaty miętowej lub czarnej herbaty

Codziennie należy wykonać delikatny masaż, najlepiej po nałożeniu kremu w okolice oczu. Należy go delikatnie nałożyć, rozgłaskać, wklepać. Oczu nie wolno myć mydłem

Do pielęgnacji oczu często poleca się wyciągi ziołowe a ich skuteczność zależna jest od formy kosmetyku.

Często w produkcji kosmetycznej spotyka się hydrożele. Są to preparaty beztłuszczowe, które nawilżają naskórek i pozwalają na wprowadzenie substancji rozpuszczalnych w wodzie. Jednak dla prawidłowej pielęgnacji skóry wokół oczu, potrzeba też składników odżywczych, tj. oleje roślinne. W kremach pod oczy znalazły zastosowanie najdelikatniejsze z olejów: migdałowy i sezamowy. Ciekawym dodatkiem jest macerat z gardenii taitańskiej, który poprawia elastyczność i likwiduje podrażnienia.

CIEKAWOSTKA

Na popularne zapalenie spojówek, objawiające się pieczeniem, świądem, zaczerwienieniem, obrzękiem, sklejaniem się brzegów powiek (zwłaszcza po nocnym śnie), oprócz leczenia, zaleca się kompresy z chabru, które obecnie popularnie kwitnie . Herbatka z chabru: łyżeczkę ziół zalać wrzącą wodą, odstawić na 30 minut i przecedzić. Stosować jako okłady, kompresy i do przemywań.