Począwszy od czasów Starożytnej Grecji po dziś dzień, zachowanie urody i młodości zawsze było jednym z ważniejszych aspektów życia ludzkiego. W dzisiejszych czasach, świadomość dobrego wyglądu, bez obecności zmian chorobowych, poczucie własnej atrakcyjności powodują wzrost pewności siebie we własne siły oraz umiejętności…
Dobry wygląd to wizytówka we wszystkich kontaktach zawodowych i społecznych, dlatego traktuje się go jako element niezbędny na drodze do sukcesu.
Pojawiło się coraz więcej osób zainteresowanych pozytywnym kształtowaniem swojego wizerunku a w odpowiedzi na te potrzeby powstały profesjonalne gabinety kosmetologiczne, estetyczne i kosmetyczno-chirurgiczne. Pacjenci tych miejsc powierzają swoją twarz i ciało specjalistom, czyli osobom, które posiadają nie tylko umiejętności niezbędne do wykonywania zabiegów kosmetologicznych, ale i jednocześnie pełnią funkcję edukatora zachowań i stylu życia. Tacy specjaliści sprzyjają również zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego a co za tym idzie promocji zachowań zdrowotnych, pozwalających wydłużyć średni czas życia.
Do niedawna zawód kosmetyczki był kojarzony przede wszystkim z panią
od paznokci.
Z kolei do lekarza dermatologa należało się zgłosić, gdy skóra stwarzała problemy chorobowe.
Od kilkunastu lat na rynku zawodowym, pojawił się kosmetolog (z greckiego kosmeticos – sprawny w zdobieniu; logos – nauka), którego zadaniem stało się sprawne poprawianie i przywracanie urody ciała.
Zawód kosmetologa ma bliski związek z medycyną. Kosmetolog w swojej pracy wykorzystuje szerszą wiedzę z zakresu przedmiotów medycznych, by jak najwłaściwiej dbać o skórę pacjenta.
Zawód kosmetologa ma za zadanie nie tylko upiększać, ale i niwelować zmiany skórne oraz wskazywać prawidłowe zasady ochrony skóry na podstawie szerokiej wiedzy o procesach zachodzących w organizmie człowieka, do czego przygotowuje zdobycie gruntownej wiedzy medycznej z zakresu przedmiotów medycznych: anatomii, fizjologii, dermatologii czy
z zakresu przedmiotów opisujących choroby cywilizacyjne.
Kosmetologia jest zintegrowana z działami medycznymi, takimi jak: medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna, geriatria, onkologia, promocja zdrowia, endokrynologia, choroby wewnętrzne oraz dietetyka.
Wartość nadrzędną stanowi promocja zdrowia i medycyna prewencyjna, które określają zdrowy styl życia, bez nadmiernego używania używek, palenia czy poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Zdrowy styl życia to również wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów złośliwych oraz walka z otyłością i stanami depresyjnymi.
Pacjenci gabinetu kosmetologicznego otrzymują nie tylko odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Rolą personelu takiego gabinetu jest wskazanie określonych schorzeń i zmian skórnych.
Zadaniem kosmetologa jest promocja zachowań prozdrowotnych, wskazania prawidłowych zasad pielęgnacji skóry i zdrowia oraz przekazywanie wiedzy na temat właściwej profilaktyki chorobowej.
Tym wszystkim zajmuję się w swojej pracy zawodowej. Zawód kosmetologa zawiera o wiele bardziej szersze możliwości niż zawód kosmetyczki, co mogę ocenić nie tylko na podstawie pracy w gabinecie kosmetycznym, ale również jako wykładowca przyszłych kosmetyczek. Obydwa zawody muszą współpracować, ale tych zawodów nie można mylić, co nadal się dzieje. W dzisiejszych czasach nikt już nie myli lekarza z pielęgniarką.
Aby skutecznie zdiagnozować problemy skórny, należy przeprowadzić wywiad i obejrzeć skórę. Zachęcam więc do skorzystania z diagnozy kosmetologicznej skóry twarzy i ciała, szczególnie wtedy gdy od dłuższego czasu masz problem ze skórą i własne sposoby walki z nimi zawiodły.
mgr Ewa Adamiec, kosmetolog – wykładowca – szkoleniowiec