Bańka szklana czy bańka chińska?

8 października 2020

Zastosowanie bańki chińskiej posiada swoje korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie znajduje zastosowanie jako metoda alternatywna dla metod medycyny konwencjonalnej. Bańka chińska posiada wiele zalet pod względem oddziaływania na nasz organizm.

Chińczycy wykorzystywali bańkę chińską do leczenia wielu dolegliwości oraz do ułatwienia przepływu energii w kanałach energetycznych, tzw. meridianach, ale ten temat pozostawiam na osobny post.
Kiedyś bańka chińska była wykorzystywana przy problemach z układem oddechowym, trawiennym, naczyniowo-sercowym, przy problemach dermatologicznych czy do usuwania bólu.

Tak szerokie zastosowanie, współczesna kosmetyka wykorzystała w zmniejszeniu problemów estetycznych, tj. cellulit. Bańka chińska doskonale sprawdza się w różnego rodzaju masażach, przy usuwaniu bóli, pobudzeniu krążenia, udrożnieniu układu limfatycznego. Poprzez efekt zassania skóry, wytwarza się spore podciśnienie, naczynia krwionośne wypełniają się krwią, a nawet pękają a nasz organizm produkuje więcej płynów odpornościowych, zwiększa się ciśnienie krwi, przez co staje się ona bardziej natleniona. Taki stan pozytywnie wpływa na chore tkanki, przyspieszając usuwanie toksyn. Efektem jest poprawa stanu zdrowia, wyglądu skóry, redukcja tkanki tłuszczowej, cellulitu. 

Masaż bańką chińską trwa około 20 minut na dany obszar skóry. Po masażu odczuwa się zmniejszone napięcie nerwowe i lepsze samopoczucie. Zabieg powtarza się 10 – 15 razy, co 2 – 3 dzień, aby osiągnąć odpowiednie efekty.

Masaż bańką chińską jest uznawany za skuteczniejszy niż popularna w gabinetach endermologia (masaż próżniowy, mechaniczny, za pomocą urządzenia imituje się ruchy masażysty, ale o większym nacisku. W wielkim skrócie, aby najlepiej zrozumieć mechanizm działania –„odkurzacz” zasysający nie dywan, ale skórę człowieka). Banka chińska posiada atest FDA Amerykańskiego Urzędu ds. Lekarstwa i Żywności. Tym samym zalety bańki chińskiej są nieocenione i porównywalne do najlepszych zabiegów endermologii, czyli standard takiego zabiegu jest znaczący i wysoki pod względem efektywności.

Z czym kojarzy mi się pojęcie bańki?

Bańki, a raczej stawianie baniek na plecach towarzyszyło mojemu dzieciństwu. Do tej pory stawia się banki u mnie w domu, kiedy ktoś się przeziębi lub poczuje nadejście infekcji. Po stawianiu baniek, plecy przeciera się spirytusem lub kamforą i trzeba się wygrzać pod cieplutką pierzynką. Tą metodą nie każdy potrafi się posłużyć, gdyż można kogoś poparzyć.

Jak się okazuje, zabieg ten ma głębokie tradycje w medycynie chińskiej. Są również różne rodzaje baniek. Te używane w kosmetyce, to bańki chińskie.

Lecznicze działanie baniek stanowi nieinwazyjną metodę przeciwdziałania zastojowi krwi w żyłach, w łagodzeniu astmy, przeziębienia, nadciśnienia, czyraków i wielu innych.


Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

Bańki szklane – ogniowe. Najczęściej spotykane w domowym zaciszu i to te pamiętam z lat dzieciństwa. Są stawiane na gorąco. Z drutu wykonuje się długi „patyk”. Końcówkę owija się watą i macza w denaturacie. Tak przygotowany patyk jest idealny do podpalenia. Ogień umieszcza się na ułamek sekundy w bańce, którą szybko należy przyłożyć do skóry. Spalający się w środku spirytus zużywa tlen z bańki, tworząc próżnię. Dzięki temu bańka zasysa skórę.

Bańki próżniowe – tzw. bańki zimne, które stawia się bez ognia. Są zakończone specjalnym kurkiem, za pomocą którego odsysa się powietrze z wnętrza bańki.

Bańki gumowe (chińskie) – to te, których używam w zabiegach kosmetycznych i jakie widać na pierwszym zdjęciu. Można je stosować w dowolnym miejscu ciała. Są produkowane z tworzywa sztucznego – gumy, dzięki czemu bańka jest elastyczna i można ją przymocować w miejscach mało dostępnych dla baniek szklanych. Są wygodne, praktyczne i łatwe w użyciu, dlatego każdy może używać te bańki. Nawet masaż bańką chińską nie należy do najtrudniejszych 🙂 Bańki chińskie są łatwe do czyszczenia – wystarczy woda i mydło w przypadku użytku tylko dla domowników. Mają różne wielkości, dzięki temu można je zastosować również dla dzieci. Są lekkie i niezastąpione w podróży. Mogą być stawiane nawet na stawach!

Kiedy zaleca się stawianie baniek chińskich?
Przeziębienie, infekcje, astma oskrzelowa, dzwonienie w uszach. Bóle różnego pochodzenia: zębów, karku, szyi, brzucha. Wskazaniem jest również bezsenność, zapalenie korzonków, bóle pasa. Zaleca się stawianie baniek w bólach stawu kolanowego, w zapaleniach stawu barkowego i w schorzeniach takich jak: nadciśnienie tętnicze, dolegliwości żołądkowe, impotencja, prostata, czyraki, hemoroidy, schorzenia stawów, bóle mięśniowe i inne. Bańki są stosowane również do usuwania obcych ciał, pasożytów skóry (np. kleszczy), pozostałości jadu po ukąszeniu owadów i węży. Infekcje, przeziębienia, bóle mięśniowe i stany zapalne  ścięgien są leczone za pomocą masażu bańką chińską.

Kto i kiedy nie może korzystać z bańki chińskiej?
Kobiety w ciąży; osoby z żylakami i zaburzeniami krzepliwości krwi; podczas infekcji i przeziębień, kiedy to towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Przerwanie ciągłości i stany zapalane skóry to oczywiste przeciwwskazania. W przypadku, gdy pojawiły się obrzęki niewiadomego i wiadomego pochodzenia nie można stawiać baniek. Nie zaleca się kobietom podczas menstruacji.  Bezwzględne przeciwwskazania to: gruźlica, nowotwory, stany zapaleniowe stawów, choroby autoimmunologiczne, nadmierna kruchość naczyń, atopowe zapalenie skóry, nadciśnienie tętnicze o charakterze skaczącym, drgawki, długotrwałe choroby wyniszczające, niewydolność krążenia, niedokrwistość, podczas wylewów podskórnych i przy obrzękach, które spowodowane są stłuczeniem i skręceniem. Nie można stawiać baniek osobom wychudzonym a u dzieci nie można ich stosować w okolicach łopatek, kręgosłupa, sutków, koniuszka serca, żołądka i jamy brzusznej.

Bańki cięte – najrzadziej stosowane ze względu na zastosowaną metodę nacinania skóry ostrym nożykiem i w to miejsce przykłada się bańki, które zasysają krew do swojego środka. Straszne, prawda? I z punktu bezpieczeństwa myślę, że ta metoda powinna być zarezerwowana tylko dla lekarzy.

Jak działają gumowe bańki akupunkturowe?

Tak, to te same bańki chińskie, ale zastosowane do akupunktury a nie do masażu.

Bańki chińskie akupunkturowe stawia się w określonych punktach ciała, w zależności od schorzenia. Tradycja medycyny chińskiej  wykorzystuje wiedzę stosowaną w akupunkturze. Głosi ona, ze energia  życiowa – Qi krąży w organizmie człowieka specjalnymi kanałami, zwanymi meridianami. Przebieg tych kanałów został przedstawiony na rysunku.

Na tą energię płynącą w meridianach można odpowiednio wpływać. Jak? Za pomocą baniek! Dzięki temu można bezpośrednio wyrównać poziom energii Qi a pośrednio wpływać na stan narządów wewnętrznych, przez które przechodzą meridiany. Wyrównując właściwy poziom energii Qi, proces powrotu do zdrowia jest szybszy oraz dolegliwości szybciej ustępują.

Bańki chińskie działają na zasadzie zassania skóry i wciągnięcia jej do środka bańki. Za pomocą tego procesu zwiększa się przepływ krwi i płynów ustrojowych bezpośrednio pod bańką.

Przykładanie baniek w określonych punktach na meridianach skutkuje powstanie zwiększonego ciśnienia krwi a ono z kolei daje początek procesowi oczyszczania się organizmu z toksyn z pokarmu, toksyn powstałych z wadliwej przemiany materii oraz toksyn, jakie są wytwarzane przez bakterie i wirusy.

Stopień zassania bańki możemy indywidualnie regulować. Różne wielkości baniek pozwalają na ich stawianie w miejscach mało dostępnych. Na przedstawionych rysunkach zostały przedstawione nazwy meridianów i ich oznaczenia literowe.

Aby poprawić swój stan zdrowia, stosuje się banki w określonych punktach. Konkretnym punktom sa przypisane konkretne choroby. Z każdym zestawem baniek jest tabela, w której należy odszukać nazwę swojej choroby a której są przypisane określone punkty akupunkturowe.
Np. w przypadku grypy, przeziębienia i innych infekcji należy uciskać punkty: GRT14, JG11. Zaznaczone na czerwono.

Bańki stawia się we wszystkich punktach danej choroby, zawsze symetrycznie po obu stronach ciała. Można kupić więcej zestawów baniek albo po kolei stawiać bańki w każdym punkcie.